Milan Kůtek

Měla jsem to štěstí dělat rozhovor s Milanem Kůtkem za skoro běhu 😊 Strávili jsme spolu 2 hodiny, ale dozvěděla jsem se o Chebu a jeho okolí spoustu zajímavostí, tipů na skvělé restaurace i cukrárnu, tajemný příběh Františkánského náměstí, unikátnost Chebského hradu i Zlaté dráhy. Proběhli jsme pravé nábřeží Ohře kolem projektů, které navrhl v rámci Meganápadů on a další obyvatelé Chebu. Cheb je krásný, potěší srdce, oko a uspokojí i chuťové pohárky. Je to skvělé místo k životu.

Proč žijete a pracujete a podnikáte tady?

Jak to už často bývá, přišel jsem sem za svojí ženou. Rodák jsem z Jablonce nad Nisou. Po studiích dostala žena práci v Chebu, tak jsem šel za ní. Pět let jsem učil v Mariánských Lázních. Znamenalo to každé ráno sednout na vlak. To jsem ale vítal - měl jsem totiž hodně času k přemýšlení, plánování, ale také k odpočinku.

Nyní již přes dvacet let působím na chebském gymnáziu, ve volném čase pak učím zájemce běhat s holemi. To je vlastně můj patent. Díky Nordic Running, tedy běhu s holemi, skvěle stimulujete svůj kardiovaskulární systém, ale zároveň pomáháte a ulevujete kolenům. Tuto metodu se mi podařilo rozšířit mezi mnoho sportovců, včetně olympioniků. Jak mě to napadlo? Z nutnosti. Byl jsem zvyklý z Jizerských hor na pravidelné běžkování. A popravdě sněhu v okolí Chebu moc nemáme. Když napadne, brzy roztaje, vznikne bahno, které zamrzne, a tak je to pořád dokola. Ani na běhání ani na běžky se nejedná o ideální podmínky. Tak jsem si jednou řekl: „Co zkusit vyběhnout s hůlkami?“. A to je začátek mé další vášně a příběhu „Nordic Running“.

Co je zdroj Vaší energie, co Vás podporuje, motivuje a inspiruje?

Inspiruje mě příroda, okolí, prostředí. Každý den mě napadne něco nového, co by se dalo zlepšit, udělat. Rád běhám Krajinkou směrem do Františkových Lázní, kudy se rád procházel i Goethe. Uvědomil jsem si, že zde chybí místo k odpočinku, vysvětlení některých míst a událostí, které jsou s Goethem spjaty. A tak vzniklo Goethovo odpočívadlo a Goethův lavičkový kruh, vycházející z jeho nauky o barvách. Stačilo tyto nápady přihlásit do Meganápadů a pak čekat, zda se budou líbit i ostatním obyvatelům Chebu. Už mám v hlavě další projekty, které zase posunout život v Chebu dále.

Nabíjí mě také práce s dětmi, u kterých vidím, že když se jim věnujete, dokážou neuvěřitelné věci. Je to jen o důvěře a ochotě se jim věnovat. Někdy i na úkor vlastního času.

V neposlední řadě mě inspiruje rodina. Užíváme si společně trávený čas při poznávání krás Karlovarského kraje i při koncertech dcery Kristiny.

Kde a v čem vidíte příležitosti pro Karlovarský kraj a pro město/obec, kde žijete a působíte?

Jsme krajem příležitostí, krásného prostředí, neuvěřitelné historie a kulturního bohatství. Je důležité nebát se a jít si za svým. Být originální, takový je i náš kraj.

O co bychom podle Vás měli společně usilovat, aby se tu žilo lépe nám i našim dětem?

Snažit se na všem najít něco pozitivního. A pokud se mi něco nelíbí, zkusit to zlepšit, jednat.  

Co pro to konkrétně děláte Vy a proč?

Jak jsem již říkal dříve, snažím se zlepšovat své prostředí. Motivuji své studenty k aktivitě a buduji v nich hodnoty a vazbu ke kraji. Snažím se být dobrým otcem, učitelem, kamarádem i rádcem.

Zapojujete se do nějakých dalších společenských nebo komunitních aktivit? Do jakých a proč?

Řadím se k těm aktivnějším obyvatelům Chebu. Jsem členem městského zastupitelstva, předsedou kulturní a školské komise rady města, oddávám snoubence, participuji při pořádání sportovních a kulturních akcí, atd.

Kde vidíte hlavní výzvu pro náš region?

Naučit se dívat na náš kraj pozitivně, hledat originality, budovat v dětech a studentech hodnoty a vazby na kraj.

Jaké vidíte silné a pozitivní stránky našeho regionu?

Samozřejmě exkluzivita lázeňského trojúhelníku, který bude nyní po zápisu na seznam světového dědictví UNESCO velkým magnetem pro návštěvníky z celého světa. A v něm ležící Cheb, město úžasné historie i moderní současnosti, nebo třeba Loket s fantastickým amfitátrem. To je síla, kterou musíme umět ještě lépe využít.

Co se podle Vás neděje a mělo by? Co považujete za slabé stránky jednání a působení lidí regionu?

Je to možná podceňování sebe samotných a jistá rezignace. Opakovaně slýcháme, že v našem kraji je nízká vzdělanost, atypická struktura obyvatelstva, nedobudovaná infrastruktura včetně dálnice, aj. Zkrátka „historicky nejhorší ve všem“… To by nás mělo ale spíš zdravě vyburcovat ke změně.

Co byste nejvíc ocenili od okolí? Co by Vás posílilo, podpořilo, vzpružilo...? Co byste si přáli a od koho?

Myslím, že odpověď se dá najít v odpovědích předchozích :-)

Co na Vaší životní a profesní cestě považujete za nejzajímavější?

Neustálé setkávání se zajímavými lidmi, kteří mě motivují a inspirují. Jsem rád, že mohu žít v Chebu.

Zřizovatelé

Partneři