Nikola Al Haboubi Florianová, majitelka ekologického květinářství Něžná pivoňka
„Jsme květiny plné ranní rosy, slunce, deště a větru. Obejdeme se bez chemie. Jsme květiny zahrad, lesů, polí a luk.“
Kdy jste začala podnikat?
Začala jsem před 2 roky, v roce 2018. Bylo mi tedy 32.
Co Vás vedlo k podnikání?
Pracovala jsem deset let v neziskovém sektoru. Zapojila se do několika projektů. Za charitativní prací jsem odjela i do Afriky. Pak přišel zlom a já jsem po tolika letech dospěla až do stavu vyhoření. Úlevu pro svou bolavou duši jsem často hledala v přírodě. A ta mi otevřela dveře do jiného světa. Světa květin, který mě zcela uchvátil a pohltil. Začala jsem vázat květiny pro potěchu. Po čase jsem tomu zcela propadla. Všechno, co se mi od té chvíle začalo dít v životě, mne směřovalo k tomu, že bych v tomto oboru měla začít i podnikat.
Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?
Ještě je stále prožívám. A musím říci, že je to jízda. Nikdy jsem si nedokázala představit kolik věcí leží na bedrech jednoho člověka. Vzhledem k tomu, že mám 2 a půl letou holčičku doma, je to občas náročné skloubit obojí. Nechci totiž jet na plné obrátky, aby byla ona na druhé koleji. Vše jsem, ale začala budovat na základě mého snu o ekologickém květinářství a s pomocí sociálních sítí. Teď jsem teprve ve fázi, kdy pracujeme na webových stránkách atd.
Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělala jinak?
Kdybych měla k dispozici peníze určitě bych si na některé věci zaplatila profíky, jako je copywriting, grafika, soc. sítě, budování značky a další věci.
Co Vám podnikání dalo?
Svobodu, vášeň, radost a nadšení z práce, osudová setkání.
Co považujete za zlomový okamžik a jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?
Zlomová pro mě byla účast v soutěži T-Mobile Rozjezdy 2020, kde jsem vyhrála krajské kolo a získala skvělé ceny – finanční obnos, několik seminářů, podporu v oblasti PR, právní podporu a další. Dodalo mi to i jistě vědomí toho, že můj projekt ekologického květinářství Něžná pivoňka a má opravdu smysl.
Máte nějaké podnikatelské sny?
Mým podnikatelským snem je vybudování květinové farmy v Karlovarském kraji.
Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?
Zpracování podnikatelského plánu – to má dle mého názoru obrovský smysl. A tomhle plánu mluvit ve svém okolí, a to nejdůležitější naslouchat a přijmout názory. Někdy se může zdát, že mám skvělý nápad, ale pak opak může být pravdou.
V jakém oboru podnikáte?
Květinářství.
Podnikáte v oboru, ve kterém jste získali vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?
Jsem zcela v jiném oboru, mám vystudovaný magisterský obor – Řízení v sociální práci.
Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší?
Určitě si to myslím. Žijeme ve světe nepřeberných možností. Můžeme začít podnikat klidně jen s nápadem a nulovou investicí díky internetovému světu. Pak vnímám, jako obrovský přínos velké množství projektů pro podporu podnikání od evropské unie přes start-upy.
V čem se odlišujete od konkurence?
Koncept mého květinářství je zde v Karlovarském kraji zcela unikátní. Žádné takové zde není. Pěstuji a vážu kytice s obdivem k jejich křehké kráse a bohatství české přírody. Mé květiny mě a další lokálním českým pěstitelům vyrostly pod rukama, tady u nás, v našem krásném Karlovarském kraji. Tyto květiny jsou vypěstovány s respektem k životnímu prostředí a jsou vázány s láskou a radostí. Snažím se tak lidem připomenout krásu zapomenutých českých květin.
V čem považujete svoji firmu za inovativní?
V Karlovarském kraji jsem jediným ekologickým květinářstvím. Svou firmu považuji za inovativní, protože v tomto oboru se snaží předávat unikátní poselství. Ráda bych zákazníkům představila myšlenku kytic v souladu s NAŠÍ přírodou. Ukázala zákazníkovi, že příroda je krásná právě i ve své nedokonalosti. Také chci svou prací předávat poselství – které se týká udržitelnosti, ekologie, životního prostředí.
Pokud máte zaměstnance, jakým způsobem je hledáte? Spolupracujete se školami? Mohou u Vás studenti (SŠ, VŠ) získat praxi, spolupracovat s Vámi na absolventských pracích?
Zaměstnance nemám. A s takovým druhem spolupráce nemám žádnou zkušenost. Nicméně se jí nebráním.
Pomáháte či podporujete neziskové projekty, dobrovolnictví, sportovní kluby, sociální projekty apod.?
Momentálně ani tak přímo ne. Nicméně v mém projektu květinové farmy je počítáno s jistým druhem sociálního podnikání atd. Takže výhledově bych se tomu chtěla i díky svojí vystudované profesi věnovat.