Serafin – byliny

Petr Gasparik, majitel společnosti Serafin – byliny.

Petr Gasparik - Serafin - byliny

Příběh rodinné firmy, která přináší zdraví na křídlech anděla.

Kdy jste začal/a podnikat? Kolik Vám bylo let?

Moji rodiče podnikali, co si pamatuji a vždy mě do svého podnikání nějakým způsobem vtáhli, takže pro mě bylo podnikání od mala přirozené. Naplno jsem začal podnikat ve svých 21 letech (rok 2007), kdy jsem postupně prošel všemi pozicemi ve stávající firmě. Od roku 2010 jsem již jejím jednatelem.

Co Vás k podnikání vedlo? Co byl ten impulz?

Jak jsem již zmínil dříve, byl jsem k tomu veden přirozeně od mala. Hlavním impulzem věnovat se podnikání bylo ukončení mé sportovní kariéry a chuť něco vybudovat, nebo se podílet na něčem smysluplném.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Velmi složité. Při mém vstupu se firmě moc nedařilo. Byla poměrně dost zadlužená, kvůli úvěrům na materiál a rozvoj a neměla dostatečně vybudovanou strukturu a obchodní kanály. Postupnými kroky se to začalo lepšit, nicméně to trvalo celkem 3 roky, než jsme dostali firmu do plusových čísel. První rok jsem si nevyplácel žádnou odměnu a bydlel v jedné místnosti v sídle firmy.

Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělal/a jinak?

Já osobně věřím, že vše je tak jak má být a nic bych neměnil. Byla to pro mě obrovská škola života nejen po pracovní stránce, ale i osobní, protože jsem se ve svých 22-23 letech musel vypořádat s velmi těžkou situací, kterou běžně mí vrstevníci nezažili. Nicméně bych neměnil. Přineslo to své ovoce a já jsem za to moc rád.

Co Vám podnikání dalo?

Smysl života. Určitý životní nadhled. Spoustu zajímavých známostí a kamarádů. Finanční svobodu.

Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Vypíchnout za těch 13 let jeden zlomový okamžik nejde. Celou dobu jdeme pomalu krok za krokem, od mého vstupu nepoužíváme žádné externí financování kromě dotací, ani investorů. Za největší úspěch zatím považuji výhru v soutěži firma roku Karlovarského kraje v roce 2017.

Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?

Chtěl bych, aby se Serafin začal ještě více angažovat v ekologii, kterou považuji jako velmi nutnou, jako odkaz další generaci. S tím je spojené i ekologické zemědělství, kde jsou k němu bylinky jako stvořené. Okres Sokolov bude v dalších letech procházet velkou obměnou ohledně přírody a já bych se na tom rád podílel a naučil zde zemědělce pěstovat byliny a jiné podobné plodiny co nejvíce ekologickou cestou. Zároveň si také přeji zůstat nadále českou rodinnou firmou a přátelským přístupem.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Je to těžké, jelikož každé odvětví si žádá něco jiného, ale já osobně bych poradil, aby se lidi hlavně nebáli začít. Mám kolem spoustu lidí, kteří mají super nápady, anebo jsou třeba manuálně velmi zruční, ale vystoupit z jejich komfortní zóny zaměstnance je pro ně něco nepředstavitelného, a to je velká škoda, protože můžou tvořit, nebo dělat náš svět lepší. V malém podnikání kolikrát stačí selský rozum a metoda pokus, omyl. Jako další si myslím, že je hodně nutné mít vizi a hodnoty, které chci dodržovat. Každý by si měl napsat svou vizi na papír, několikrát si jí přečíst. Vize by měla být také o tom, kde chci být za rok a kde za 3 roky. Vím, že to je těžké, ale pokud se nebudu řídit, alespoň nějakými pravidly, tak se brzy sám dostanu do pasti.

V jakém oboru podnikáte?

Potravinové doplňky. Vyrábíme produkty pouze z bylinek a hub. Čaje, tinktury, kapsle, sirupy, koncentráty, masti.

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získali vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

V tomto oboru nemám vzdělání.

Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?

Jak se to vezme. Když jsem začínal, tak prakticky nebyl internet a první e-shopy teprve vznikaly. Takže pokud mám nápad na nějaký online, tak určitě to je jednodušší anebo jak jsem psal jsem manuálně zručný, jelikož těchto lidí razantně ubývá. Na druhou stranu dříve nebyl na podnikatele takový administrativní a byrokratický tlak. Počet dotčených orgánů k podnikání v ČR je opravdu hrůůza. Mám firmy i na Slovensku a v Německu a ČR si nikdo nevyrovná. Jsme bohužel úřednický stát.

Pokud mám nápad, zručnost a elán, tak je to vždy jednoduché

V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiní / á/ ý, než ostatní?

Myslím si, že hlavně kvalitou. Úmyslně nejsme v obchodních řetězcích a lékárnách, kteří tlačí na cenu, a tudíž i kvalitu.

Velký rozdíl je také v konceptu produktového portfolia. My nabízíme komplexnost oproti tisícům produktů, kteří se vzájemní kryjí

Jako poslední odborností. Mamka má zdravotní vzdělání a již 20 let se zabývá holistickou, tradiční čínskou medicínou i západními směry. Je opravdu odborník vzatý na slovo.

V čem považujete svoji firmu za inovativní?

V ekologickém smýšlení a vizí do budoucna. Jednotným designem a grafikou. Vývojem produktů (konkurence nás většinou kopíruje).

Pokud máte zaměstnance, jakým způsobem je hledáte? Spolupracujete se školami? Mohou u Vás studenti (SŠ, VŠ) získat praxi, spolupracovat s Vámi na absolventských pracích?

V našem kraji není škola, ze které by u nás studenti mohli pracovat a získávat praxi – bohužel. Osobně si myslím, že vzdělání je jedna z největších slabin v našem kraji. Větších schopných mladých lidí tu pak nezůstane. Pak nastává problém najít lidi do manažerských pozic, já osobně jsem hledal půl roku. Jednou mi jeden pán řekl, že dobří lidé se nehledají, ale přitahují, takže se tím zkouším řídit.

Pomáháte či podporujete neziskové projekty, dobrovolnictví, sportovní kluby, sociální projekty apod.?

Snažíme se co nejvíce podporovat lokální projekty a sporty. Dlouhodobě sponzorujeme v Sokolově fotbal, hokej, florbal. Darujeme finance a produkty do domovů pro seniory, zúčastňujeme se projektu Ježíškova vnoučata. Podporujeme autistické děti, nadační fond Štěpánka. Dáváme městu Sokolov větší finanční obnos na kulturu. Situace u nás v kraji a okrese nám není lhostejná, takže se snažíme podporovat.

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři