Staňka Miková – zahradní a interiérová designérka
O svůj podnikatelský příběh vedoucí od ekonomiky a psychoterapie k designérství, se s námi podělila Staňka Miková.
Kdy jste začala podnikat? Kolik Vám bylo let?
Svoji první živnost jsme založila v roce 2007, bylo mi 34 let.
Co Vás k podnikání vedlo? Co byl ten impulz?
Pracovala jsem pro vzdělávací agentury na různé formy dohod a zaměstnanecký poměr pro mě začal být nevýhodný. Živnosti jsem se hodně bála, odvody, daně a byrokracie, ale teď vidím, že to vůbec není tak hrozné, jak se to jeví z pozice zaměstnance :-) Možnost vydělat si více a tvořit zisk stojí za to riziko, že někdy je práce málo a tedy i peněz. Nejvíc pro mě znamená svoboda, nemusím nikoho žádat o dovolenou, nikomu vysvětlovat proč a co dělám, nikdo mě nekontroluje. Jenom klienti :-)
Proč podnikáte právě v Karlovarském kraji?
Přistěhovala jsem se před 4 roky ze Slovenska za mým současným manželem, měl zde zakázky, stavěl dřevostavby v okolí Mariánských Lázní, teď se věnuje spíše truhlářským pracím. Tady jsme se usadili a tady také pracujeme a podnikáme. Je to překrásné místo, jsme tady rádi. Mnoho své práce dělám online pro klienty v rámci celého Česka a Slovenska, takže jsem šťastná, že ho můžu dělat v prostředí, které mi vyhovuje.
Mohla byste zhodnotit, jaké má podnikání v našem kraji plusy a mínusy?
Za velké plus považuji blízkost Německa, lidé mají možnost najít lépe placenou práci tam, ale žijí tady a přinášejí do regionu peníze pro podnikatele ve službách a řemeslníky jako jsme i my s mužem. Dokonce i odchod mladých ambiciózních lidí z regionu vnímám jako plus pro nás, máme méně konkurence a víc času na naše děti :) Nevýhody moc nevnímám, podnikáme na regionální úrovni, je to dobré, po našich službách je pořád poptávka.
Máte srovnání podnikání v Karlovarském kraji a v jiném městě/státě? Pokud ano, mohla byste popsat rozdíly?
Podnikala jsem na Slovensku v Banské Bystrici, také to není nejbohatší region v krajině, ale funguje podobně. Výhodou je velmi podobná legislativa, zdá se mi dokonce, že v ČR je to pro podnikatele jednodušší.
Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?
Já začínám často :-) Takže vždy testuji nový přístup, nové cílové skupiny, dokonce i nové obory. Teď zase začínám po rodičovské „dovolené“ a zatím narážím na nedostatek kontaktů a inzertního prostoru v místě podnikání. Nemám vybudované vazby, nikdo nás nezná, dobré jméno se buduje dlouho, postupujeme pomalu, ale neustále.
Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělala jinak?
Nevím, každá zkušenost je důležitá, díky všemu co jsem udělala a neudělala jsem tam, kde jsem :-)
Pomáhá vám ve vašem podnikání nějaké motto/heslo/citát, kterým se řídíte, který vás žene kupředu?
Ano . „Ani Řím nebyl vystavěn za den.“, tak nějak se to říká. Jsem zvyklá dělat věci, které mám ráda a baví mě, nechci se hnát, chci mít čas na rodinu. Už vím, že se dá odvést profesionální práce i v pomalejším životním tempu.
Co Vám podnikání dalo?
Svobodu, schopnost nést riziko a moc převzít odpovědnost za vlastní život. Není to vždy lehké, ale už bych to nevyměnila za pochybné sociální jistoty a potřebu odpovídat se někomu ve vertikální hierarchii.
Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?
Dlouho jsem se snažila prosadit se v oblasti osobního rozvoje a terapeutické spirituální práci, oboru, který považuju za důležitý, nutný a měla jsem k němu skvělé nástroje. Nešlo to. Až jsem utratila všechny peníze, skončila krachem a vyhořela. Pak jsem začala podnikat v jiném oboru a najednou to jede, mám mnoho nadšených klientů, dobře mi platí, dokonce předem. Je dobré zažít si i velký „krach“ a znovu se odrazit, je to úžasně posilující. Každá zkušenost se počítá.
Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?
Představuju si skvělý tým lidí, se kterými spolupracuji na krásných tvořivých projektech. Zatím většinou pracuji sama a tým mi opravdu chybí. Právě pracuji na velkém skoku v posunu od designu a navrhování k realizačním projektům mých návrhů.
Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?
Ano, začněte. Vzdělávejte se a pracujte s profesionály. Vyberte si svoji oblíbenou cílovou skupinu a dělejte to, co Vás baví.
V jakém oboru podnikáte?
Navrhuji interiéry a zahrady pro harmonické bydlení s 3D vizualizacemi, do budoucna plánuji zabezpečovat také samotné realizace svých návrhů. Dokáži z každého prostoru vytěžit maximum potenciálu pro jeho uživatele. Dělá mi ohromnou radost přinášet změnu k lepšímu pro lidi v jejich vlastních domovech i firmách.
Podnikáte v oboru, ve kterém jste získali vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?
Mám VŠ vzdělání v ekonomii a marketingu, studovala jsem andragogiku, 3-letý terapeutický výcvik v metodické empatii, zahradnictví a zahradní design a právě studuji permakulturní přístup k ekozahradám. A dělám interiéry a zahrady. Nakonec si nás naše srdce dovede tam, kam potřebuje, bez ohledu na vzdělání :-)
Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?
To nevím, zdá se mi, že hodně pomáhá přesun do online světa, informace a vzdělání jsou mnohem dostupnější, není potřeba obrovských peněz na rozběh, hlavně ve službách. A subjektivně se mi jeví úřady v ČR jaksi „lidštější“ než v SR. Na druhé straně vnímám problém se získáním zdrojů na rozběh větších projektů.
V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiní, než ostatní?
S designem je to jako s uměním, vnímání je hodně subjektivní. Někomu sedí můj styl, někomu ne. Hodně mi v práci pomáhá mé studium empatie, díky tomu dokážu slyšet nejen, co si klient myslí, že chce, ale i to, co opravdu potřebuje. Ne každý si je vědom svých hlubších potřeb a tužeb, často se snaží vyhovět moderním trendům, uvěří reklamě anebo radám sousedů. Já lidi přivádím ke své vlastní pravdě a potřebám. Výsledkem jsou nadšení klienti, kteří často reagují „to by mě opravdu nenapadlo, ale je to přesně to, co chci“. A mé srdce plesá :)
V čem považujete svoji firmu za inovativní?
V holistickém přístupu k přáním klienta – splnit jeho nároky a požadavky, které umí zadefinovat a zároveň ho obrátit hlouběji k vlastní pravdivosti a hlubším potřebám vyvíjejícím se v čase s ohledem na udržitelnost v hmotné i ideové rovině. Tvorbou harmonického prostředí vracím lidi zpátky k plnému životu a jejich potenciálu. Harmonické bydlení není jen harmonie tvarů, barev a struktur, ale hlavně je to o harmonii mezi prostředím a potřebami člověka.